Magda i Marek są małżeństwem z trojgiem dzieci. Marek bardzo dobrze zarabia na kierowniczym stanowisku w firmie międzynarodowej, Magda jest nauczycielką, na nią spada większość obowiązków domowych. Dzieci chodzą do szkół, a oprócz tego na zajęcia językowe oraz taneczne. Cała trójka jest zdolna i rodzicom zależy na tym, żeby dobrze je wykształcić. Magda i Marek są świadomi, że gdyby coś złego stało się Markowi, to świetlana przyszłość ich potomstwa stanęłaby pod znakiem zapytania.
Agata samotnie wychowuje siedmioletnią córkę. Mieszka w niewielkim mieści, pracuje jako księgowa i zarobki ma w okolicach średniej krajowej, były mąż płaci jej 400 zł alimentów na dziecko. Anna dobrze radzi sobie z codziennością, ale boi się wydatków, gdy córka dorośnie i będzie chciała kupić mieszkanie czy wyprawić wesele.
W obu tych sytuacjach przydatna będzie polisa posagowa. To ubezpieczenie, które z jednej strony pozwala na gromadzenie i inwestowanie pieniędzy, a z drugiej zapewnia świadczenie na wypadek śmierci rodzica. Zaletą takich ubezpieczeń jest systematyczne odkładanie pieniędzy na konkretny cel, jakim jest pomoc dziecku po osiągnięciu przez nie dorosłości oraz zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. Wadą tego rozwiązania są często wysokie koszty ubezpieczenia.
Warto sprawdzić: Gdzie odkładać pieniądze z 500+ na przyszłość dziecka
Na wesele albo edukację
Umowę na rzecz dziecka zawiera któreś z rodziców albo inna osoba z rodziny, np. babcia czy dziadek. Część składki przeznaczana jest na inwestycje, a część na ochronę. Inwestowana część jest wpłacana do wybranych przez klienta ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych i za ich pośrednictwem pomnażana. Ubezpieczone dziecko dostanie pieniądze po osiągnięciu określonego wieku, np. 18 czy 20 lat. Wysokość wypłaty zależy od sumy ubezpieczenia, ewentualnie od wyników inwestycyjnych (na ogół dostaje się tę kwotę, która jest wyższa).